//banery

Blog od Trol

Czy jest to dobry sposób na wakacje? Kamper daje nam wiele możliwości, wybór miejsca spędzania czasu i dużej swobody. Podróżowanie kamperem nie nadaje się dla wszystkich. Niektórzy wolą hotele z basenem, gotowe zestawy śniadaniowe czy wygodne miejsce do odpoczynku. Kamper na czas podróży jest naszym domkiem na kółkach.


Największym plusem jest to, że możesz mieszkać praktycznie w dowolnym miejscu. Taką trasę można zaplanować lub postawić na spontaniczność. Kolejną zaletą tego typu pojazdu jest możliwość podróżowania z rodziną lub dużą paczką przyjaciół. Podróż kamperem nie tylko pozwala nam zaoszczędzić, ale daje duże poczucie wolności bez ograniczeń. Koszty wypożyczenia i użytkowania są stosunkowo niskie. Miejsca postojowe w większości przypadków są tanie, a za symboliczna złotówkę można uzupełnić zbiornik z wodą czy pozbyć się nieczystości z wnętrza jak i z toalety.

Są dwie opcje podróżowania kamperem – możemy go kupić lub wypożyczyć. Na pierwszą podróż, rozsądek podpowiada nam, że dużo lepiej jest go jednak wypożyczyć. W dużym przybliżeniu dzienny koszt odpowiada dobie hotelowej, natomiast przy dłuższym wynajmie cena jest proporcjonalnie niższa. Natomiast jeśli chodzi o kupno, wiąże się to z dużym wydatkiem. Oscylują od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Starsze i używane mogą być tańsze, natomiast nowe oraz dobrze wyposażone, mogą kosztować tyle co dobrego standardu mieszkanie. Można więc uznać, że nie jest to tania zabawa.

Decydując się na takie wakacje powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Istotna jest jego masa, ponieważ większość samochodów jest zarejestrowana jako auta osobowe o dopuszczalnej masie do 3,5 tony – więc  można je prowadzić mając prawo jazdy kategorii B. Ogranicza to ilość rzeczy, jaką możemy ze sobą zabrać. Warto to zapamiętać! – informuje specjalista Anna Kalinowicz z Auto Plaza

Każdy kamper powinien być wyposażony w podstawowe rzeczy jak kuchenka, lodówka, mała łazienka z prysznicem oraz miejscem do spania. Część urządzeń znajdujących się w środku zasilana jest gazem z butli, warto więc przemyśleć kupno lub wypożyczenie jak najlżejszej i najmniejszej butli, aby nie zapełniała dużej ilości potrzebnej nam przestrzeni. Takie kryterium spełniają butle kompozytowe, które wymagają specjalnych wejściówek. Ważna jest również lodówka turystyczna, która powinna mieć kilka możliwości zasilania. Na kampingu turystycznym może być wykorzystywany prąd z sieci elektrycznej – 230V, natomiast w trakcie jazdy energia produkowana jest przez alternator samochodu – 12V. Jeśli chodzi o postoje na „odludziu” warto jest mieć ze sobą gaz z butli. W nowszych kamperach zamontowany jest panel solarny, który pomoże nam zrekompensować niedostatki energii.  Jeśli chodzi o pomieszczenia w kamperach, problematyczne mogą okazać się łazienki. Toalety w kamperach wymagają stosowania odpowiednich płynów i środków. Aby uniknąć ciągłego zapychania się, zaleca się używanie rozpuszczającego się papieru toaletowego.

Dla własnego komfortu warto zabrać ze sobą drobny element zwany „klinem najazdowym”. Dzięki nim bardzo łatwo wypoziomujemy pojazd. Istotną sprawą jest zapoznanie się z przepisami, które obowiązują w różnych krajach. W niektórych są specjalne wydzielone miejsca, w innych można zatrzymać się w dowolnym miejscu.
reklama