//banery

Od czego zacząć – wędkarstwo dla każdego. od Trol blog

Wędkarstwo to nie tylko hobby, to zajęcie, które może pochłonąć bez reszty i stać się jednym z najważniejszych elementów twojego życia. Jeśli zatem dopiero planujesz swoją pierwszą wyprawę na ryby lub chcesz przypomnieć sobie dzieciństwo, gdy u boku ojca, dziadka lub innej bliskiej ci osoby złowiłeś pierwszą rybę w swoim życiu pamiętaj, że bakcyla wędkarstwa łatwo połknąć, ale później trudno się już od niego uwolnić.

Ostatecznie wędkarstwo prócz ryb, to także doskonała okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, okazja do spotkań towarzyskich, kilkudniowych wyjazdów i odrobiny relaksu, której wiele osób tak bardzo potrzebuje. Od czego zatem zaczynamy?


Obok oczywistych kwestii związanych z nabyciem odpowiednich uprawnień, czyli wyrobieniem sobie karty wędkarskiej i wykupieniem pozwolenia na wędkowanie na danych wodach (pozwolenie można wykupić w regionalnym kole PZW lub u właściciela/dzierżawcy konkretnego akwenu komercyjnego), co nieco zainwestować musimy również w swój pierwszy sprzęt wędkarski. Czasy, gdy łowiło się na kij bambusowy i spławik wykonany z korka i gęsiego pióra już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiejsza, kosmiczna wręcz technologia, to z jednej strony wielkie ułatwienie i wiele nowych możliwości, z drugiej jednak strony prawdziwy kłopot dla początkującego wędkarza, który zwyczajnie nie wie co wybrać na start. Zanim zaczniesz przeglądać strony internetowe w poszukiwaniu optymalnego zestawu startowego, najlepiej podpytaj jakiegoś znajomego wędkarza lub zajrzyj do stacjonarnego sklepu wędkarskiego, gdzie kompetentna osoba doradzi, co jest niezbędne by rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem.


Większość początkujących wędkarzy zaczyna od wędkarstwa spławikowego, którego podstawą jest wędzisko, kołowrotek, żyłka, spławik, obciążenie i haczyk. Jeśli skompletujesz zestaw składający się z tych sześciu elementów, w zasadzie możesz już ruszać nad wodę i zapewne bez problemu złapiesz niejedną rybę. Jakie wędzisko na start będzie najlepsze? Doświadczeni wędkarze doradzają wybrać wędzisko niezbyt długie, w granicach 3-4m, najlepiej tzw. odległościówkę, do której warto dołączyć jakiś standardowy, niedrogi kołowrotek (w cenie kilkudziesięciu złotych). Poza tym musimy zaopatrzyć się w szpulę żyłki – na każdej szpuli znajdziemy informację o maksymalnym udźwigu. Na start najlepiej zdecydować się na jedną z cienkich żyłek, które bez problemu pozwolą holować ryby małe i średniej wielkości, czyli te, które prawdopodobnie będą pierwszą zdobyczą początkującego wędkarza. Do średnicy żyłki należy dostosować wielkość haczyka, spławik i obciążenie, które pozwoli uzyskać optymalny poziom zanurzenia spławika. Dokładnych informacji o tym, jak powinien wyglądać zestaw startowy, najlepiej zaczerpnąć w wyspecjalizowanym sklepie wędkarskim lub doradzić się kogoś bardziej doświadczonego.


Warto pamiętać, że zestaw wędkarski to nie tylko wędka i klasyczne akcesoria do połowu ryb. Potrzebne będą nam także inne dodatki, które nie tylko ułatwią wędkowanie, ale także w zdecydowany sposób poprawią komfort wypoczynku nad wodą. Przydatne będzie zwłaszcza krzesełko wędkarskie i podpórka na wędzisko, a także podbierak, siatka na ryby, czapka z daszkiem i wygodna odzież wędkarska. Na szczęście nie wszystko musisz kupić od razu. Dodatkowy sprzęt skompletujesz w miarę potrzeb i rozwoju swojej pasji.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem BogdanGawlik.pl oferującej szeroki asortyment przeznaczony do wędkarstwa muchowego (flyfishing), oraz pozostały sprzęt i akcesoria dla wędkarzy.Udostępnij:
Oceń:     
     Następny post
     Blog tego użytkownika

Komentarze

Brak komentarzy
Musisz być zalogowany, by komentować

Opublikowane

Przez Trol
Dodane LIP 4 '16

Tagi

Fajność

Twoja ocena:
Razem: (0 gwiazdek)

Archiwum

reklama