//banery

Turystyka ekstremalna – na czym polega ? od Trol blog

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z kilkoma szczególnymi kierunkami rozwoju turystyki. Jednym z tych kierunków jest specjalizacja – coraz więcej turystów odwiedza rozmaite miejsca w pewnym konkretnym celu, tzn. chcą tam podejmować bardzo konkretną działalność.

Do takich „wyspecjalizowanych” form turystyki należy z całą pewnością turystyka ekstremalna. Na czym ona polega?


Jest to, jak wskazuje nazwa, forma podróżowania w celu uprawiania tzw. sportów ekstremalnych. Należą do nich wszystkie sporty podwyższonego ryzyka, tzn. takie, które wiążą się z wyjątkowo wysokim prawdopodobieństwem wypadku, a także narażeniem zdrowia i życia. Zaliczyć do nich można takie sporty jak skok na bangee, wspinaczka wysokogórska, narciarstwo wysokogórskie, lotniarstwo i wiele innych.


Większość z tych sportów uprawiać można wyłącznie w ściśle określonych miejscach. Stąd też amatorzy tych aktywności udają się do tych miejsc, aby uprawiać swoje ulubione sporty. Miejsca te zdobywają zatem bardzo duże zainteresowanie ze strony rosnących rzesz turystów.


Co ważne, turystyka ekstremalna dotyczy zarówno podróżowania w ramach danego kraju, jak też wyprawy zagraniczne. To z kolei powoduje rozwój turystyki w konkretnych krajach, w których warunki do uprawiania sportów ekstremalnych są najlepsze.


Jakie miejsca oraz kraje są najlepsze do uprawiania sportów ekstremalnych, a co za tym idzie, korzystają na rozwoju tej formy turystyki? Przede wszystkim są to tereny górzyste i nadmorskie. Najlepiej, jeśli łączą obie te lokalizacje. Krajem, który bardzo mocno korzysta z turystyki ekstremalnej jest np. Czarnogóra, górzysty kraj położony nad Morzem Adriatyckim. Poza Europą krajem takim jest Nowa Zelandia. Jest to kraj niewielki, ale ze względu na swoje położenie oraz ukształtowanie terenu jest celem podróży bardzo wielu turystów z licznych krajów świata.


Warto dodać, że turystyka ekstremalna jest podejmowana przede wszystkim przez ludzi młodych. Jest to oczywiste, bowiem do uprawiania różnych rodzajów sportów ekstremalnych potrzebne są siły i dobre zdrowie. A także szczególne upodobanie do ryzyka, charakterystyczne głównie dla osób pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.


Rozwój turystyki ekstremalnej spowodował powstanie biur podróży lub agencji, zajmujących się organizowaniem wyjazdów w celu uprawiania sportów podwyższonego ryzyka. Biura te wynajmują zawodowych trenerów i instruktorów mających uprawnienia do uprawiania tego rodzaju dyscyplin sportowych.


Pewnym mankamentem jest tutaj fakt, że do uprawiania części sportów ekstremalnych nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Każdy może je uprawiać, oczywiście na własne ryzyko. Naturalnie różne przepisy są w różnych krajach, ale ogólnie wydaje się, że ta sfera mogłaby być bardziej restrykcyjna. Pozwoliłoby to na uniknięcie bardzo wielu wypadków, w tym śmiertelnych.


Przy tak szybkim rozwoju turystyki ekstremalnej należy się spodziewać intensyfikacji aktywności w tym zakresie także w Polsce. Nasz kraj ma również bardzo wiele do zaoferowania jeżeli chodzi o warunki do uprawiania sportów podwyższonego ryzyka.


Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja http://ZyjemyTurystyka.pl .Udostępnij:
Oceń:     
     Następny post
     Blog tego użytkownika

Komentarze

Brak komentarzy
Musisz być zalogowany, by komentować

Opublikowane

Przez Trol
Dodane LIP 1 '16

Tagi

Fajność

Twoja ocena:
Razem: (0 gwiazdek)

Archiwum

reklama