//banery

Jak Usunąć Kleszcza? Bolerioza - Malaria Północy od Trol blog

Z kleszczami żartów nie ma, mogą przenosić bolerioze, zapalenie opon mózgowych i inne głębokie bagno. W przypadku ugryzienia należy możliwie szybko usunąć klesza w sposób minimalizujący ryzyko "wyrzygania się" pasożyta pod skórę, następnie dużo się modlić.


Zapobieganie

Smarować się preparatami na kleszcze i komary (najlepiej zawierającymi DEET) za każdym razem jak się wybiera do lasu i łąkę po powrocie od razu wyrzucić wszystkie szmaty do prania a ludzi do przeglądu.


Przezorny zawsze ubezpieczony

Konieczne na wyposażeniu apteczki należy mieć pompkę na kleszcze i jad (np.: Aspivenin) oraz lasso na kleszcze (np.: Trix). 


Dlaczego te 2 produkty? Pompka idzie na 1 ogień, jest to najbezpieczniejszy sposób ze wszystkich bo kleszcza nie ściskamy, może się jednak okazać, że kleszcz tak się wgryzł, że mając malinkę koloru buraka nijak nie da się go odessać.  


W powyższym przypadku włączamy plan B - lasso na kleszcze. Tym stafem złapiemy krwiopijcę za sam ryj i wykręcimy (lepiej wykręcać niż ciągnąć, ryzyko oderwania tułowia w przypadku lassa jest dużo mniejsze, szwedzi lasso trix badali i taki wniosek w instrukcji napisali)


Ale wiadomo, mądry polak po szkodzie, ja ostatnio znalazłem kleszcza o 1 w nocy, obudziłem 4 osoby (2 apteki, szpital, przychodnia 24h) fartem mieli lasso.


Pogotowie i szpital w praktyce - jak nie masz własnego stafu tu zaczyna się pierwsze losowanie

Kilka razy byłem świadkiem wyciągania kleszcza na pogotowiu, wygląda to w skrócie następująco: przychodzi grupa baba z pęsetą i bardzo poważną miną, ściska kleszcz taż ze całe flaki wpływają pod skórę, wyciąga, kładzie kleszcza na kartce zachwycając się że jest w całości, zabija i tak już nieżyjącego kleszcza i wrzuca do śmietnika z miną zwycięzcy.


Zwróć uwagę na 1 rzecz, jak ktoś się zabiera do wyciągania z płaską pensetą, 

możesz spokojnie zacząć wrzeszczeć: 

W*&@&32482j i powstrzymaj swój egzorcyzm! 

i nie da się złapać bokiem.


Lepszym sposobem będzie objeżdżenie okolicznych aptek w poszukiwaniu jakiegokolwiek zestawu zaprojektowanego specjalnie pod kątem wyciągania kleszczy, godzina w te czy wewte dużej różnych nie zrobi.


Zawsze zabierz kleszcza do przebadania

Ok masz już kleszcze wyciągniętego, łeb się nie urwal, lub masz lekko rozoraną ranę i kleszcza w kilku kawałkach, zabezpiecz pasożyta, żeby nie wysechł (do szczelnego pudełka lub woreczka) i niezwłocznie wyślij lub dostarcz na badanie w kierunku boreliozy. Jak kleszcz chory (20% populacji) - profilaktycznie antybiotyk. Jak już nie wysyłać zamroź na wszelki wypadek, może się przypdać w ciągu miesiąca.


Rumień wędrujący

Jeśli ugryzienie kleszcze jest zaczerwienione i niedajboże wokół rozchodzi się rumień, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza po antybiotykoterapię w kierunku terapii wczesnego stadium boleriozy.


Testy na boreliozę

Jeśli, żadne niepokojące objawy nie wystąpiły po 4-6 tygodni można się profilaktycznie przebadać pod kątem posiadania we krwi przeciwciał specyficznych dla boleriozy (najlepiej testem Westen Blot a nie Elisa)Nie daj się zaskoczyć!

Już dzisiaj wejdź na allegro i kup 3 rzeczy: Aspivenin lub inna pompkę (da się również odsysać obciętą strzykawką), lasso Trix lub inne jak pompka nie da rady, odstraszasz komarów i kleszczy zawierający DEET np Muga.


Udostępnij:
Oceń:     
     Następny post
     Blog tego użytkownika

Komentarze

Brak komentarzy
Musisz być zalogowany, by komentować

Opublikowane

Przez Trol
Dodane CZE 14 '15

Tagi

Fajność

Twoja ocena:
Razem: (0 gwiazdek)

Archiwum

reklama